121 Yachts Turnout for Dublin Bay Sailing Club’s Final Saturday Race of 2021

[ad_1]

One hundred twenty-one boats turned out for the final races of the AIB Dublin Bay Sailing Club (DBSC) Summer Series in a moderate ESE to SE breeze on the bay.

Patrick Burke’s First 40 Prima Forte won the Cruisers Zero IRC class from the Royal Irish Yacht Club, while clubmate Colin Byrne was the Cruisers IRC One winner in the XP34 Bon Exemple. 

In Cruiser 2 IRC: Peridot, won from Dick Lovegroves’ Sigma 33 Rupert. 

In the One Design classes, DBSC Commodore Ann Kirwan won the first race of the day in the Ruffian 23 class at the helm of Bandit, while Michael Cutliffe sailed Ruffles from the DMYC was the winner of the second.

In the dinghies, Ross O’Leary of the Royal St. George Yacht Club was the winner of both Laser Standard races, with Shirley Gilmore and Sean Craig shared victories in the two races of the Radial class. 

The results in all classes for the final races are in summary below.

DBSC Results for 25/09/2021

Race 1

Cruiser 0 IRC: 1. Prima Forte, 2. Wow, 3. Tsunami

Cruiser 0 Echo: 1. Prima Forte, 2. Wow, 3. Tsunami

Cruiser 1 IRC: 1. Bon Exemple, 2. Something Else, 3. Chimaera

Cruiser 1 Echo: 1. Gringo, 2. Something Else, 3. Raptor

Cruiser 1 J109: 1. Something Else, 2. Chimaera, 3. Jalapeno

31.7 One Design: 1. Prospect, 2. Kernach, 3. Attitude

31.7 Echo: 1. Kalamar, 2. Kernach, 3. Bluefin Two

Cruiser 2 IRC: 1. Peridot, 2. Rupert, 3. Springer

Cruiser 2 Echo: 1. Peridot, 2. Gwili II, 3. Springer

Cruiser 2 Sigma 33: 1. Gwili II, 2. Rupert, 3. Springer

Cruiser 3 IRC: 1. Starlet, 2. Maranda, 3. Krypton

Cruiser 3 Echo: 1. Ceol na Mara, 2. Maranda, 3. Pamafe

Cruiser 4 NS-IRC: 1. Boomerang, 2. RunAway

Cruiser 4 Echo: 1. Boomerang, 2. RunAway

Cruiser 5 NS-IRC: 1. Playtime, 2. Persistence

Cruiser 5 Echo: 1. Calypso, 2. Just Jasmin, 3. Playtime

SB20: 1. So Blue, 2. Carpe Diem, 3. venuesworld.com

Flying 15: 1. FFuZZy, 2. Ffantastic Mr ffox, 3. Snow White

Sportsboat VPRS: 1. Ram Jam, 2. Jambiya, 3. Jester

Sportsboat: 1. Ram Jam, 2. Jambiya, 3. Jester

Dragon: 1. Phantom, 2. D-cision, 3. ZinZan

Ruffian: 1. Bandit, 2. Carmen, 3. Ruffles

B211 One Design: 1. Billy Whizz, 2. Ventuno, 3. Chinook

B211 Echo: 1. Ventuno, 2. Betty B, 3. Billy Whizz

Glen: 1. Pterodactyl, 2. Glenluce, 3. Glenshesk

Squib/Mermaid PY: 1. Aideen, 2. Jill, 3. Lively Lady

PY Class: 1. Brendan Foley, 2. Sarah Dwyer, 3. Stephen Oram

IDRA 14: 1. Dart, 2. Dunmoanin, 3. Chaos

Laser Standard: 1. Ross O’Leary, 2. Conor Roche, 3. Robbie Walker

Laser Radial: 1. Shirley Gilmore, 2. Oisin Hughes, 3. Sean Craig

Race 2

SB20: 1. venuesworld.com, 2. Carpe Diem, 3. Seabiscuit

Flying 15: 1. Enfant de Marie, 2. Snow White, 3. Ignis Caput II

Sportsboat VPRS: 1. Jester, 2. Jambiya, 3. Ram Jam

Sportsboat: 1. Jester, 2. Jambiya, 3. Ram Jam

Dragon: 1. Zinn, 2. Phantom

Ruffian: 1. Ruffles, 2. Bandit, 3. Ruff Diamond

B211 One Design: 1. Chinook, 2. Beeswing, 3. Small Wonder

B211 Echo: 1. Betty B, 2. Chinook, 3. Beeswing

Squib/Mermaid PY: 1. Jill, 2. Aideen, 3. Lively Lady

PY Class: 1. Brendan Foley, 2. Stephen Oram, 3. Sarah Dwyer

IDRA 14: 1. Dart, 2. Chaos, 3. Dunmoanin

Laser Standard: 1. Ross O’Leary, 2. Conor Roche

Laser Radial: 1. Sean Craig, 2. David Cahill, 3. Shirley Gilmore



[ad_2]

Read More:121 Yachts Turnout for Dublin Bay Sailing Club’s Final Saturday Race of 2021